Thursday, February 22nd, 2024

Czy wiaty śmietnikowe będą dobrą inwestycją?

Wiata śmietnikowa jest elementem małej architektury, który ze względów praktycznych coraz częściej znajduje swoje zastosowanie przy zabudowane jednorodzinnej. Wiele osób uznaje, że taki obiekt znacząco ułatwia segregowanie śmieci. Czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? Czy inwestycja w wiaty będzie opłacalna?

Konstrukcja wiat śmietnikowych w świetle prawa

Bardzo często przy okazji planowania budowy wiaty śmietnikowej pojawia się zasadnicze pytanie – czy taka konstrukcja wymaga pozwolenia na budowę? Otóż nie, zarówno wiaty śmietnikowe, jak i altany nie wymagają uzyskania pozwolenia na ich budowę. Wystarczy jedynie do stosownego urzędu zgłosić chęć jej wybudowania. Jakie są powody powstawania wiat śmietnikowych?

Najczęściej ich budowa ma na celu:

  • zabezpieczenie pojemników na odpady (przed warunkami atmosferycznymi, zwierzętami czy osobami postronnymi),
  • poprawę estetyki pomieszczenia.

Wiaty śmietnikowe powstające przy domu mogą być wykonywane z różnych materiałów, a ich estetyka zależy wyłącznie od preferencji właściciela posesji. Nie wymagają pozwolenia na budowę, za to są rozwiązaniem poprawiającym estetykę otoczenia i ułatwiająca segregowanie odpadów.

Wiaty śmietnikowe można zbudować samodzielnie. Chcąc jednak oszczędzić czas, warto skorzystać z gotowych rozwiązań, oferowanych między innymi przez firmę Pekabet – https://pekabet.pl/wiaty-smietnikowe/. Jakie wiaty wybrać? W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem będą ocynkowane wiaty na śmieci lub te wykonane ze stali nierdzewnej.

Dlaczego warto inwestować w wiaty śmietnikowe? Czy takie rozwiązanie będzie miało wady?

Wiaty śmietnikowe to proste w swoje konstrukcji rozwiązanie, które ma zdecydowanie więcej zalet niż wad.

Dlaczego budowa wiaty będzie dobrą inwestycją? Przede wszystkim ze względu na to, że tego typu obiekt pozwoli na zachowanie estetyki krajobrazu. Wiata bardzo dobre się prezentuje, ukrywa pojemniki na odpady, które nie ma się co oszukiwać, nie prezentują się zbyt estetycznie. Dodatkowo odpady umieszczone w takim miejscu nie będą się przemieszczały, zostaną zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych, zwierzętami czy osobami postronnymi.

Niektóre śmieci szybko się psują i wydzielają niezbyt przyjemne zapachy. W takich przypadkach wiaty również będą dobrym rozwiązaniem – dzięki nim przykre aromaty nie przedostają się do otoczenia. W zależności od wybranego wariantu wiaty mogą być stosunkowo tanim rozwiązaniem.

A wady? Co prawda ich budowa nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak ich umiejscowienie może być problematyczne w przypadku niewielkich posesji.

Dodaj komentarz