Upadłość konsumencka jest zjawiskiem podobnym do ogłoszenia bankructwa. Z tą tylko różnicą, że tyczy się osoby fizycznej.
Czym jest upadłość konsumencka?
Upadłość ogłasza osoba, która nie jest w stanie spłacić swoich długów. Oznacza to, że są one na takim poziomie, że dłużnik nie jest w stanie ich już spłacać. Upadłość konsumencką można ogłosić tylko poprzez wyrok sądu. W tym celu osoba zadłużona musi wziąć udział w rozprawie sądowej. Sąd decyduje o tym czy zobowiązana jest ona do spłacenia wszystkich swoich zobowiązań. Często bowiem zdarza się, że część płatności zostaje anulowana. W ten sposób ma większe szanse na spłacenie swoich zobowiązań.
Jak ogłasza się upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka Katowice nie jest trudna do ogłoszenia. Przeciętny Kowalski nie ma o tym jednak pojęcia. Tak naprawdę wystarczy pobrać tylko specjalny wniosek, wypełnić go i złożyć w sądzie. Wniosek należy do bardzo skomplikowanych. Większość konsumentów ubiegających się o upadłość decyduje się na wypełnienie go z pomocą radcy prawnego. Działając w ten sposób mają oni pewność tego, że wniosek zostanie wypełniony poprawnie.
Ważne jest wsparcie prawnika, który pomoże napisać profesjonalne pismo. Musi ono być zintegrowane z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Adwokat pomoże napisać pismo, jak również poinstruuje jakiego typu dokumenty są jeszcze potrzebne do złożenia wniosku. Ważne jest tutaj, aby wszelkie zawarty we wniosku informacje były prawdziwe. W momencie niespełnienia wymogów sądowych pismo zostanie od razu odrzucone.
Kiedy wniosek zostanie już złożony a opłata sądowa zostanie uiszczona następuje tak zwane postępowanie upadłościowe. Opłata sądowa nie jest wysoka. Wynosi 30 złotych. W momencie rozpoczęcia postępowania upadłościowego pierwszym etapem jest likwidacja majątku przez syndyk. Na tym etapie sprzedany zostaje majątek oraz sprawdzono zostaje lista wierzycieli. Kolejno syndyk wydaje Plan działania dotyczący pozostałych długów. Proces postępowania upadłościowego trwa najczęściej od kilku do kilkunastu miesięcy. W zależności od tego jakim majątkiem dysponował dłużnik.
W momencie kiedy dłużnik w dalszym ciągu ma zobowiązania sąd ustala, na miarę możliwości dłużnika, harmonogram spłat. Ważne jest, że okres takiej spłaty może trwać nawet do 36 miesięcy. Wdrożenie procesu upadłościowego nie oznacza więc anulacji wszystkich długów. Chodzi raczej o ich rozłożenie w czasie. W momencie kiedy sąd ma podejrzenia, że dłużnik z premedytacją doprowadził do zadłużenia konsumenckiego spłata zaległości może trwać nawet przez 7 lat. Istotne jest tutaj wsparcie prawnika. Jego celem jest wynegocjowanie rozsądnej formy spłaty długów. Prawnik będzie na bieżąco wyjaśniał dłużnikowi wady i zalety określonego postępowania.
Kiedy dochodzi do wyjątki wyjątkowych sytuacji upadłość konsumencka przebiega o wiele szybciej. Zazwyczaj ograniczona zostaje do pierwszego etapu. Sytuacja taka tyczy przede wszystkim momentu, w którym dłużnik nie posiada już żadnego majątku, który można byłoby spieniężyć. Tym samym więc nie ma od możliwości dalszej spłaty.
Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.
ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa
Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl