Thursday, February 22nd, 2024

Jak powstają trawniki rolowane?

Wiele osób korzysta z tradycyjnych metod stworzenia trawnika na swojej posesji. Jednakże każdy przyzna, że wysiewanie trawy za pomocą różnych nasion to proces, który zajmuje wiele czasu i nie gwarantuje sukcesu. Metoda tradycyjna jest żmudna i nie zawsze jesteśmy z niej zadowoleni. Doskonałą alternatywą jest skorzystanie z trawy rolowanej. Warto jednak wiedzieć, czym jest taki trawnik i jak powstaje.

Czym jest trawnik rolowany i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Tradycyjne wysiewanie trawy za pomocą nasion to dobre rozwiązanie, o ile jesteśmy cierpliwi i mamy na to czas. Mimo wszystko to żmudny proces, który wymaga dużo wysiłku i regularnej pielęgnacji. W dzisiejszych czasach najlepsze są jednak trawniki rolowane. To świetny sposób dla ludzi, którzy nie mają czasu na zakładanie trawnika od początku i pragną w szybki sposób osiągnąć pożądane rezultaty.

Taka trawa sprzedawana jest w rolkach. Darń, która zwinięta jest w rolce, na początku rośnie w glebie. Jednakże, kiedy trawa osiągnie już odpowiednią jakość, darń wycinana jest z korzeniami. Jeśli położymy taką trawę w rolce, musimy pamiętać, że nie można po niej chodzić przez około dwa tygodnie. Darń musi się właściwie ułożyć i ukorzenić. Po tym czasie będziemy mogli cieszyć się świetnym trawnikiem, który będzie gęsty, błyszczący i soczyście zielony.

Jak powstają trawniki rolowane?

Do założenia trawników rolowanych wykorzystuje się specjalnie wyhodowaną i przygotowaną trawę z rolki. Najpierw producent trawników w rolkach komponuje właściwą mieszankę nasion. Jest to ważne, ponieważ różne gatunki mają różne predyspozycje właściwości, które muszą się wzajemnie uzupełniać. Obecnie stosuje się dwie metody uprawy trawników rolowanych w zależności od ich przeznaczenia.

Najpopularniejsza jest metoda hodowania trawy na folii. To rozwiązanie, które stworzone jest z myślą o niewielkich i średnich powierzchniach takich jak przydomowe ogródki. Druga metoda polega na produkcji trawy odcinanej od gruntu. Wykorzystuje się ją przy dużych powierzchniach takich jak boiska czy tereny rekreacyjne. Niezależnie od metody, nawodnienie musi być solidne, a wszystkie substancje odżywcze dostarczone. Zanim trawa zostanie zrolowana, wymaga porządnej pielęgnacji, a to zajmuje około półtora roku.

Dodaj komentarz