Wednesday, November 29th, 2023

Prasa do pelletu – charakterystyka i zastosowanie

Urządzenia specjalistyczne wykorzystywane do produkcji pelletu powinny być dopasowane bardzo dokładnie do potrzeb firmy. Jednym z lepszych rozwiązań będzie prasa do pelletu, która jest najczęściej wyposażona w silnik elektryczny, a urządzenia takie dzielą się na automatyczne i półautomatyczne. 

Skuteczniejsza produkcja pelltu dzięki prasom

Przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją pelletu, zawsze będą stawiać na rozwiązania technologiczne bardziej wydajne i skuteczne. Większość firm stara się inwestować w coraz bardziej nowoczesne urządzenia z uwagi na bardzo duży popyt na pellet. Granulat ten sprawdza się idealnie jako paliwo w kotłach i piecach, które są wykorzystywane w celach grzewczych w firmach i w domach. Dlatego właśnie prasa do pelletu jest rozwiązaniem tak bardzo użytecznym i cenionym przez inwestorów. Przede wszystkim dzięki takim urządzeniom gwarantowana jest większą wydajność, co przekłada się także na oszczędności i zyski.

Prasa najczęściej wyposażona jest w silnik elektryczny. Urządzenie to ma zamontowany wałek, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie surowca na granulki określonej średnicy. Najczęściej będzie to od 6 do 8 mm. Poza tym prasy takie dzielą się na automatyczne i półautomatyczne. W przypadku tych pierwszych surowiec jest wprowadzany do prasy w sposób ciągły, a granulki są wyprowadzane z urządzenia do zbiornika. Natomiast prasy półautomatyczne będą wymagać ciągłego dozowania surowca przez operatora.

Gdzie wykorzystuje się prasy do pelletu?

Tego rodzaju prasy wykorzystywane są w przemyśle na bardzo dużą skalę. Służą do produkcji pelletu z odpadów drzewnych, trocin, słomy, ale również łusek orzechów. Jest to bardzo oszczędna automatyka przemysłowa i budzi coraz większe zainteresowanie dużych firm.

Poza tym prasy takie wykorzystywane mogą być także w gospodarstwach domowych. Dzięki temu samodzielnie można produkować pellet z drewna albo słomy lub innych materiałów roślinnych. Tak więc jest to bardzo efektywne i jednocześnie ekonomiczne wykorzystywanie odpadów organicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *