Wednesday, November 29th, 2023

Psycholog dziecięcy – kiedy warto się z nim skonsultować?

Psycholog dziecięcy pomaga w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów u dzieci i młodzieży. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na konsultację z tego typu specjalistą?

Problemy z zachowaniem u dzieci

Uporczywe i znaczące problemy behawioralne, czyli inaczej problemy z zachowaniem, na przykład takie jak agresja, bunt, napady złości lub trudności w przestrzeganiu zasad, mogą być powodem do zwrócenia się o pomoc do psychologa dziecięcego.

W takim przypadku dobry psycholog dziecięcy będzie mógł pomóc w określeniu przyczyn pojawienia się danych objawów i zalecić odpowiednie postępowanie, aby zmniejszyć ich nasilenie, na przykład poprzez psychoterapię.

Problemy emocjonalne

Jeśli dziecko problemy emocjonalne, na przykład takie jak zmartwienie, smutek, złość, strach lub wahania nastroju, które dodatkowo zakłócają codzienne funkcjonowanie, również warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy psychologa.

Takie problemy mogą oznaczać poważniejsze trudności, na przykład związane z depresją czy też z zaburzeniami osobowości.

Trudności w nauce

Również warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy psychologa wtedy, gdy dziecko wykazuje trudności z nauką, koncentracją, uwagą, organizacją. Również dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się z nim w sytuacji, gdy pojawia się u niego nagły spadek wyników w nauce.

Traumatyczne sytuacje

Jeśli dziecko doświadczyło traumatycznego wydarzenia lub ma do czynienia z poważnymi czynnikami stresogennymi, takimi jak rozwód rodziców, śmierć, znęcanie się lub poważne zmiany w życiu, dobry psycholog dziecięcy może zapewnić mu właściwe wsparcie i pomóc wyjść z takiej sytuacji.

Problemy z relacjami z innymi osobami

Kolejnymi objawami, gdy wskazana jest konsultacja z psychologiem dziecięcym, są trudności w nawiązywaniu lub utrzymywaniu relacji z innymi osobami. Towarzyszą im w tym przypadku bardzo często wycofanie się z interakcji społecznych lub uporczywe konflikty rówieśnicze.

Nadpobudliwość

Jeśli dziecko ma znaczne trudności z uwagą, występuje u niego nadpobudliwość, impulsywność lub podejrzewa zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), warto również udać się do psychologa dziecięcego.

Podsumowując, jeśli u dziecka pojawia się wiele problemów związanych z zachowaniem, emocjami, trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, warto zdecydować się na konsultację ze specjalistą. W takim przypadku dobry psycholog dziecięcy będzie mógł określić potencjalną przyczynę problemów, a następnie zalecić właściwe postępowanie, na przykład terapię lub leczenie psychiatryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *