Thursday, February 22nd, 2024

Żaluzje elewacyjne – czy warto wybrać je zamiast rolet?

Rolety zewnętrzne są najczęściej używanymi osłonami montowanymi na elewacji budynków, które zasłaniają okna i drzwi. Alternatywnie można zdecydować się na wykorzystanie żaluzji elewacyjnych. Czym dokładnie charakteryzują się te osłony? Czy warto zdecydować się na nie zamiast rolet?

Jak zbudowane są żaluzje zewnętrzne?

Zewnętrzne żaluzje są rodzajem osłon przeznaczonych do montażu na elewacji budynku. Mają one takie samo zadanie jak rolety zewnętrzne, natomiast oferują dodatkowe funkcjonalności ze względu na swoją budowę.

Zewnętrzne żaluzje elewacyjne zbudowane są z lameli wykonanych z trwałych i odpornych materiałów, głównie aluminium. Lamele te są układane poziomo i łączone za pomocą metalowych żyłek, które służą również do ich podnoszenia i sterowania ich położeniem. Na górze rolety znajduje się kaseta, w której chowane są lamele po ich podniesieniu.

Wobec tego żaluzje elewacyjne mają podobną budowę do żaluzji wewnętrznych, natomiast charakteryzują się one większą wytrzymałością na czynniki pogodowe, co przekłada się na ich większą trwałość.

Żaluzje elewacyjne – czy warto je wybrać?

Zewnętrzne żaluzje mają szereg zalet, które powodują, że są one dzisiaj wybierane coraz częściej. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

  • Osłona przed słońcem – żaluzje zabezpieczają okna przed nasłonecznieniem i tworzą przyjemny cień wewnątrz budynku. Dodatkowo chronią przed jego nadmiernym nagrzewaniem się w trakcie upałów.
  • Regulacja poziomu nasłonecznienia wnętrza – możliwość sterowania położeniem lameli powoduje, że żaluzje elewacyjne umożliwiają regulowanie poziomu nasłonecznienia wnętrz. Rolety nie posiadają takiej funkcji.
  • Właściwości termoizolacyjne – również żaluzje elewacyjne pozwalają w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury w budynku zarówno w trakcie zimy, jak i latem, zmniejszając straty cieplne.
  • Estetyczny wygląd – ze względu na swoją budowę żaluzje stanowią atrakcyjną ozdobę elewacji.

Gdy natomiast chodzi o minusy, głównym jest bardziej skomplikowane i czasochłonne utrzymanie żaluzji elewacyjnych w czystości ze względu na ich budowę. Z tego względu mają one większe wymagania pod kątem utrzymania.

Gdzie zamówić żaluzje elewacyjne?

Obecnie żaluzje elewacyjne produkowane są przez wiele firm, dlatego przed złożeniem zamówienia warto zawsze zapoznać się z różnymi ofertami i porównać je pod względem jakości, wyglądu, cen.

Zamówienie na żaluzje elewacyjne warto złożyć w firmie, która ma duże doświadczenie w ich produkcji oraz może zaoferować dodatkowe usługi montażowe, dzięki czemu osłony te zostaną zainstalowane prawidłowo.

Dodaj komentarz