Wednesday, November 29th, 2023

Kosmetyka pośmiertna – czym jest i kiedy jest stosowana?

Wiele domów pogrzebowych oferuje obecnie usługi polegające na kosmetyce pośmiertnej. Czym dokładnie ona jest? Jak przebiega? Wyjaśniamy główne kwestie związane z tą usługą!

Czym jest kosmetyka pośmiertna?

Kosmetyka pośmiertna, zwana również tanatokosmetyką, odnosi się do stosowania makijażu i innych zabiegów kosmetycznych w celu przygotowania zmarłej osoby do prezentacji w trumnie podczas pogrzebu.

Celem tego zabiegu jest poprawienie wyglądu zmarłego, zarówno wtedy, gdy nie jest wymagana szeroka gama poprawek, jak i w sytuacjach, gdy ze względu na stan zmarłego czy przyczynę śmierci konieczne jest wykonanie bardziej złożonych procedur.

Gdy wybrany zostanie dobry dom pogrzebowy Gliwice – https://quovadis-pogrzeby.pl/ to jedno z miast, gdzie można skorzystać z takich usług, można skorzystać z kompleksowej obsługi w tym zakresie, by zmarły był odpowiednio przygotowany do pochówku.

Jakie czynności obejmuje tanatokosmetyka?

W ramach kosmetyki pośmiertnej przeprowadza się szeroką gamę czynności, do których zaliczane są między innymi:

Oczyszczanie ciała i twarzy osoby zmarłej

Przed nałożeniem kosmetyków ciało jest zazwyczaj oczyszczane i przygotowywane do oglądania. W ramach tych czynności znajdują się umycie włosów, oczyszczenie twarzy i zajęcie się wszelkimi widocznymi urazami lub przebarwieniami, by zmniejszyć ich widoczność.

Zastosowanie kosmetyków

Wyspecjalizowany pracownik wybiera kosmetyki, które ściśle pasują do odcienia skóry zmarłej osoby.

Najczęściej stosowane są podkłady i korektory do skóry. Podkład nakłada się w celu stworzenia równej bazy, co pomaga zminimalizować przebarwienia lub bladość, natomiast korektory dobrze nadają się do maskowania większych zmian.

Po nałożeniu podkładu i korektora stosuje się inne produkty kosmetyczne, aby poprawić rysy twarzy zmarłego. Przykładowo zastosowanie różu pozwala na dodanie subtelnego koloru policzkom, a cień do powiek podkreśla wygląd oczu. Stosowane są także szminki w celu dodania koloru i nawilżenia ustom.

Stylizacja włosów

Oprócz nałożenia makijażu można również wykonać stylizację włosów, aby fryzura zmarłego prezentowała się dobrze. Włosy można myć, czesać i stylizować zgodnie ze zwykłymi preferencjami danej osoby lub zgodnie z życzeniem rodziny.

Ile kosztuje kosmetyka pośmiertna?

Ceny tego typu usług zazwyczaj nie są bardzo wysokie, a w niektórych przypadkach są one również zawarte w ogólnej cenie związanej z przygotowaniem zmarłego do pochówku.

Więcej informacji związanych z kosmetyką pośmiertną można uzyskać bezpośrednio w zakładach prowadzących tego typu usługi. Warto pamiętać, że duże znaczenie ma tutaj profesjonalizm, aby zmarły wyglądał spokojnie i naturalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *