Thursday, February 22nd, 2024

Zakup żarówek – jaka temperatura barwowa jest optymalna?

Żarówki są oferowane w różnych wariantach pod względem ich temperatury barwowej, która podawana jest w Kelvinach – K. Czym dokładnie jest ten parametr? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze żarówek pod kątem ich temperatury barwowej?

Czym jest temperatura barwowa?

Temperatura barwowa jest parametrem określającym kolorystykę światła generowanego przez żarówkę. Może ono wahać się od ciepłego aż do chłodnego, co przekłada się na wygląd otoczenia oświetlonego przez dane źródło światła.

Obecnie oferujący żarówki sklep może zaprezentować je w wielu wariantach pod względem ich temperatury barwowej, dlatego wiele osób ma problem z dobraniem tej odpowiedniej.

Optymalna temperatura barwowa żarówek zależy od konkretnego przeznaczenia żarówek i osobistych preferencji. Różne temperatury barwowe tworzą zróżnicowaną atmosferę i mają różny wpływ na widoczność i nastrój.

Temperatura barwowa żarówek – podział

Wyróżnia się poniższe rodzaje temperatur barwowych żarówek:

Ciepła biel (2700K-3500K)

Ten zakres temperatur barwowych tworzy ciepłą i przytulną atmosferę, podobną do tradycyjnych żarówek żarowych.

Ciepła biel jest idealna do miejsc, w których pożądana jest odprężająca, relaksująca atmosfera, takich jak sypialnie, salony.

Neutralna biel (3500K-4500K)

Neutralne białe światło mieści się w środku spektrum temperatury barwowej. Zapewnia równowagę między ciepłymi i chłodnymi tonami, zapewniając naturalne i zrównoważone oświetlenie.

Gama ta jest powszechnie stosowana w pomieszczeniach użytkowych, na przykład w kuchniach, a także w biurach, powierzchniach handlowych.

Chłodna biel (4500K-5000K)

Zimne białe światło ma jaśniejszy i bardziej wyrazisty wygląd. Naśladuje naturalne światło dzienne i wspiera czujność i skupienie.

Chłodne białe światło jest często używane w obszarach, w których wykonuje się prace, takich jak biura, warsztaty i garaże.

Zimna biel (5000K-6500K)

Określana jest ona jako światło dzienne lub światło o pełnym spektrum, ponieważ przypomina naturalne światło dzienne. Ma niebieskawo-biały kolor.

Ten rodzaj temperatury barwowej jest powszechnie stosowany w obszarach, w których ważne jest precyzyjne odwzorowanie kolorów, na przykład w zakładach pracy.

Jak wybrać żarówki pod kątem temperatury barwowej?

Przy doborze optymalnej temperatury barwowej żarówki należy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie oraz pożądany wygląd konkretnej przestrzeni.

W przypadku oświetlenia ogólnego w domach popularne są żarówki o ciepłej bieli, ponieważ tworzą one przytulne przestrzenie. W miejscach pracy odpowiednie mogą być żarówki o neutralnej bieli lub zimnej bieli, aby poprawić widoczność otoczenia.

Dodaj komentarz